Srbská perla Novi Sad

8.11.2017

Novi Sad je druhým najvýznamnejším srbským mestom a zároveň centrom autonómnej oblasti Vojvodina. Tá je miestom, kde žije množstvo Slovákov, Maďarov i Rumunov. Zažijete tu tak autentickú multikultúrnu spoločnosť a zároveň sa poľahky dohovoríte aj po slovensky.

Hoci vás na autobusovej či vlakovej stanici v Novom Sade privíta sivá postkomunistická architektúra, v malebnom centre sa jej obávať nemusíte. Socialistická architektúra tu nemá až také zastúpenie ako napríklad v Belehrade, a pretože Novi Sad nikdy nebol pod bezprostredným osmanským vplyvom, pripomína mestá v Chorvátsku či Maďarsku.

Svoj deň môžete odštartovať v centre mesta príjemnou prechádzkou v pešej zóne Zmaj Jovina lemovanej obchodíkmi a reštauráciami v budovách postavených prevažne v 19. storočí. Na jej južnej strane, na Trgu Slobode, stojí pekná budova radnice ako aj rímskokatolícky kostol Máriinho mena. Z kostolov za návštevu stojí určite aj pravoslávny kostol Veľkého mučeníka Sv. Juraja. Keď vás prechádzka unaví, neďaleko hlavnej pešej zóny vás privíta Dunavski park, kde sa môžete zrelaxovať a užívať si blízkosť prírody. Hneď vedľa, sa na Dunavskej ulici v dvoch klasicistických budovách nachádza Múzeum Vojvodiny. Ponúka zbierky venované histórii regiónu od paleolitu až po udalosti svetových vojen, ktoré rozšíria vaše obzory v oblasti vojvodinskej ako i srbskej histórie. Na opačnej strane Dunaja, za Varadinským mostom, vás už očakáva najznámejšia pamiatka Nového Sadu, Petrovaradínska citadela. Múry impozantnej obrannej stavby, ktorá bola postavená v 17. a 18. storočí, v súčasnosti ukrývajú múzeum, hodinovú vežu či planetárium. V júli sa v jej priestoroch koná jeden z najúspešnejších európskych hudobných festivalom, EXIT, ktorý sa rozhodne oplatí navštíviť. Príjemnou bodkou za návštevou citadely vám bude výhľad na Dunaj a mesto Novi Sad na jeho opačnom brehu. Pri Dunaji sa nachádza aj obľúbené miesto domácich fanúšikov plávania a slnenia, piesočnatá pláž Strand, podľa mnohých najkrajšia pláž na brehoch Dunaja.

Kúpte si svoj lístok ešte dnes a navštívte srbskú perlu, mesto Novi Sad.

Váš Eurolines

 

Vyhľadanie spojenia