Viedeň

 
 

Viedeň je hlavným a najväčším mestom Rakúska. Pre zaujímavú polohu, históriu a impozantnú výstavbu mesto nazývajú aj Dunajskou metropolou. Historické centrum Viedne bolo v roku 2001 zapísané do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Kúpte si výhodne lístok do Viedne

Kúpiť
 
 

Pomenovanie Viedne je odvodené z keltského slova „Vedunia“, čo značí rieka v lesoch. Dôležitosť Viedne začala rásť v stredoveku, keď sa stala sídlom Babenbergskej dynastie. V roku 1440 sa stala rezidenciou Habsburgovcov a bola hlavným mestom Habsburskej monarchie viac ako sedem storočí, rodina sídlila na hrade Hofburg.

Centrum mesta – Innere Stadt bolo v minulosti obkolesené hradbami. Na mieste hradieb bol postavený najslávnejší bulvár vo Viedni – Ringstrasse. Za riekou sa nachádzajú najnovšie štvrte vrátane Medzinárodného centra. Baroková štvrť múzeí (Museumsquartier) je jednou z najrozsiahlejších kultúrnych oblastí v Európe.

Harmonický pomer ceny a kvality ponúka tradične Mariahilferstraße, ktorá sa nachádza medzi Museumsquartierom a Gürtelom. Medzi najznámejšie nákupné nákupné centrá patrí napríklad HUMA Viedeň, Shopping City Süd (SCS), Shopping Center Nord, DonauZentrum, Millennium City alebo Wiener Gasometer.

FK Austria Viedeň je rakúsky futbalový klub so sídlom vo Viedni, ktorý hráva v rakúskej Bundeslige. Svoje domáce zápasy hráva na štadióne Franz-Horr-Stadion v Laaer Berg. BA-CA TennisTrophy je tenisový turnaj mužov konaný vo Viedni. Turnaj je zaradený do International Series Gold a patrí do ATP Tour.

Mesto leží na úpätí Viedenského lesa („Wiener Wald“). Viedeň, rozdelenú riekami Dunaj a Nový Dunaj, spája 12 mostov. Najvyšším bodom Viedne je Hermannskogel (543 m nm) a najnižším Lobau (151 m).

Vyhľadanie spojenia