Štrasburg

 
 

Štrasburg je mesto na severovýchode Francúzska na hraniciach s Nemeckom. Je hlavným mestom Alsaska a leží na ústiach riek Ill a Rýn. Mesto je sídlom Rady Európy a Európskeho parlamentu. Má medzinárodné letisko a tri univerzity. Je to významná dopravná križovatka s veľkým vnútrozemským prístavom na prieplavoch spájajúcich rieky Rýn a Rhôna.

Kúpte si výhodne lístok do Štrasburgu

Kúpiť

Názov Štrasburg pochádza z názvu Strateburgum – mesto ciest, pretože malo strategickú pozíciu na západnom brehu Rýna. V 6. storočí sa Štrasburg stal súčasťou Franskej ríše, v roku 762 tu už existovalo biskupstvo, v roku 842 tu boli podpísané tzv. štrasburské prísahy (prvý písomný doklad v hornej nemčine a vo francúzštine).

Historickému centru mesta dominuje gotická katedrála Nôtre Dame de Strasbourg, najvyššia stredoveká budova v Európe s výškou 142 metrov postavená z červeného pieskovca. Štrasburgu určite právom patrí prívlastok „metropola umenia“.

Place des Halles, 24 place des Halles, je hlavným komerčným centrom, zahŕňa približne 120 obchodov, 10 reštaurácií a barov. Dva hlavné obchodné domy sú v blízkosti námestia Kléber – Galeries Lafayettes, ulica 22 Novembre, a Printemps, 1-5 rue de la Haute Montée. FNAC, place Kléber.

Štrasburg je známy ako miesto štartu a prvej etapy cyklistických pretekov Tour de France.

Jeho aglomerácia zahŕňa na ľavej strane Rýna mestskú časť Štrasburgu a na pravej strane mesto Kehl v Nemecku. Dve mestá a dve krajiny spája most Európa. Brehy rieky Ill a kanála Fossé du Faux-Rempart poskytujú výhľad na väčšinu pamätihodností.

Vyhľadanie spojenia