Praha

 
 

Praha je hlavné a zároveň najväčšie mesto Českej republiky. Mesto leží na dolnom toku rieky Vltava, v strede Čiech, vďaka čomu sa stala historickou metropolou a centrom tohoto územia. Patrí tradične k najdôležitejším hospodárskym centrám Česka.

Kúpte si výhodne lístok do Prahy

Kúpiť

Názov mesta sa tradične odvodzuje zo slova práh, a povesť o jeho založení vysvetľuje toto meno s tým, že knažná Libuše nechala založiť mesto tam, kde osadník uprostred lesa tesal prah k svojmu domu. Pražský hrad sa nachádza v mestskej štvrti Hradčany, od roku 1918 slúži ako sídlo prezidenta republiky a predtým ako tradičné sídlo Českých panovníkov.

Pražský hrad, ktorý je podľa Guinessovej knihy rekordov s plochou 570 m krát 130 m najväčším hradom na svete, sa často nazýva symbolom Prahy. Za múrmi hradu sa nachádza viacero turistických cieľov, ako napríklad Katedrála svätého Víta, v ktorom sú umiestnené české korunovačné klenoty, Bazilika a kláštor svätého Jiří.

Nákupné zóny sa nachádzajú na ulici Na Příkopě, na Václavskom námestí a najexkluzívnejšie butiky nájdete na Parížskej ulici. Najnovší obchodný dom Palladium, v blízkosti Námestia republiky je jedným z dobrých príkladov na výsledok silnej konkurencie a rastúcich nárokov zákazníkov - je tu veľký výber, výhodné ceny a kvalitné služby.

Praha je domovom nespočetných športových podujatí, národných štadiónov a športových tímov. Sú to napr.: Pražský medzinárodný maratón, najúspešnejší a najpopulárnejší český futbalový klub: AC Sparta Praha, český hokejový extraligový klub: HC Sparta Praha, jeden z najväčších štadiónov na svete: Štadión Strahov.

Praha leží v Pražskej kotline Pražskej plošiny. Vltava v Prahe vytvára veľký meander, tzv. holešovický oblúk. Prítoky Vltavy vytvorili charakteristické terénne útvary akými sú Barrandova skala, Dívčí Hrady, Braniská, Vyšehradská skala, Petřín, Letná, Trója, Baba či Biela hora.

Vyhľadanie spojenia