Mníchov

 
 

Dôležité informácie

PROMO ceny

Zastávky

Mníchov je hlavným mestom Bavorska. Je tretím najväčším mestom Nemecka a dvanástym Európskej Únie, popritom najvýznamnejším medzinárodným obchodným a umeleckým centrom. V tomto 800-ročnom meste sa nachádzajú početné múzeá a niekoľko nádherných barokových a renesančných kostolov.

Kúpte si výhodne lístok do Mníchova

Kúpiť
 
 

Mníchov sa spomína prvýkrát v roku 1158 ako Villa Munichen. Za vlády kráľa Ľudovíta I. (1825–1848) sa stáva Mníchov znamým mestom umenia. Po prvej svetovej vojne sa mesto stalo Hitlerovým „Hlavným mestom hnutia“, čo draho zaplatilo častým bombardovaním.

Námestie Marienplatz obklopujú New a Old Town Halls a zrenovované stĺpy Mariensäule. Trikrát denne sa tu zhromažďujú veľké skupiny, aby si vypočuli a pozreli zvonkohru, ktorá znázorňuje Tanec pastierov (Schäfflertanz). Olympijský park, v ktorom sa nachádza štadión Bayernu Mníchov, je v súčasnosti rekreačným strediskom.

V meste sa nachádza kombinácia obchodov medzinárodných značiek a malých obchodíkov, v ktorých sa predávajú tradičné bavorské výrobky: tradičné šaty Trachten pre mužov a Dirndl pre ženy, pivové poháre Bierkrug, slávny porcelán Nymphenburg.

V roku 1972 bol Mníchov hostiteľom XX. olympijských hier. Slávnym futbalovým klubom Mníchova je FC Bayern München, ktorý je aj najúspešnejší futbalový tím v krajine. Druhým futbalovým klubom je TSV 1860 München, ktorý hrá v Bundeslige 2 a spoločne využíva štadion Allianz Arena (postavený v roku 2005) s klubom FC Bayern München.

Mníchov je najjužnejšia nemecká metropola, cez mesto preteká rieka Isar. Blízko je tak do Švajčiarska, do Talianska, do Prahy, do bavorských a rakúskych Alp. Keďže z mesta je dobrý výhľad na Bavorské Alpy - odtiaľto pochádza pojem bavorské modré nebo.

Vyhľadanie spojenia