Marseille

 
 

Marseille je mesto na juhu Francúzska, hlavné mesto departementu Bouches-du-Rhône a zároveň regiónu Provence-Alpes-Côte d’Azur. Marseille je hospodársky najdôležitejšie mesto celého francúzskeho juhu, významné centrum všetkého priemyslu. V meste je letisko, metro, viacero univerzít. V roku 2013 popri Košíc bol hlavným mestom európskej kultúrny.

Kúpte si výhodne lístok do Marseille

Kúpiť
 
 

Mesto založili okolo roku 600 pred Kr. grécki (iónski) kolonisti pod názvom Massalia. V 4. storočí tu vzniklo biskupstvo. V roku 1252 bolo Marseille pripojené k Provensálsku (Provence). Hrad Château d’If zo začiatku 16. storočia dlho slúžil ako väznica.

V Marseille je významná turistická pamiatka Katedrála Notre-Dame de la Garde. Ľudia z Marseille tradične považujú Notre-Dame de la Garde za strážcu, ochrancu mesta. Miestni obyvatelia naňho všeobecne odkazujú ako la bonne mère ("dobrá matka").

Prado Market - denný trh od stanice metra Castellane cez ulicu Prado po stanici metra Perier, s veľkou škálou oblečenia, ovocia a miestnych suvernírov. Marseille Garlic market - obľúbený cesnakový trh v Provence. La Maison du Pastis - viac ako 90 vzoriek špeciality tohto regiónu - pastis, anízový aperitív.

Slávnym rodákom mesta je futbalista Zinédine Zidane a Éric Cantona.

Prístav v Marseille, najväčší vo Francúzsku a jeden z najdôležitejších v Stredozemnom mori, je kanálom spojený s Rhônou. Neďaľeko od mesta sa nachádzajú ostrovy Pomegue, Ratonneau.

Vyhľadanie spojenia