Budapešť

 
 

Hlavné a najväčšie mesto Maďarska, hospodárske, dopravné a kultúrne centrum krajiny. Veľkomesto vzniklo v roku 1873 zlúčením troch dovtedy samostatných miest Budína, Starého Budína a Pešti. Rozprestiera sa po oboch brehoch rieky Dunaj.

Kúpte si výhodne lístok do Budapešti

Kúpiť
 
 

Oblasť v okolí dnešnej maďarskej metropoly bola osídlená už pred 50 000 rokmi. Názov Budapešť má však iba 125 rokov. V roku 1896 vyvrcholila výstavba metropoly. Počet obyvateľov Pešti vrástol 20 krát počas 19. storočia a na konci storočia bola Budapešť paradoxne najväčším "slovenským" mestom v Rakúsko-Uhorsku.

Palác umenia je múzeum výtvarného umenia, ktorý sa nachádza na Námestí Hrdinov. Oproti sa nachádza Múzeum krásneho umenia. Múzeum bolo vybudované v roku 1895. Vzhľadom na to, že sa jedná o najväčší výstavný priestor v Maďarsku, vystavuje pravidelne reprezentované diela domácich aj zahraničných umelcov.

Najlepším výberom za nákupmi je Budapešť, je tu množstvo obchodných centier, alebo ak by ste mali chuť na nákupy spojené s prechádzkou, ste na najlepšom mieste. Či už si potrpíte na luxus, alebo vás lákajú výhodné nákupy, tu si každý jeden nájde svoje. Luxus na ulici Andrássy, štýlovo na ulici Váci, alebo pohodlne v obchodných centrách.

Keď vyslovíme zlatý tím, hneď sa pred nami zjaví futbalový tím, ktorý vznikol na začiatku 50. rokov a podstate trval do roku 1956, maďarská revolúcia držala „ v pozore celý svet“, pravda je že bez svetovej trofeje, ale aj tak. Najvýznamnejším futbalovým tímom je FTC, ktorý vznikol v roku 1899, a dodnes má najpriaznivejších fanúšikov.

Mestom preteká Dunaj, vytvára niekoľko ostrovov, najvýznamnejším z nich sú Margitin ostrov a Čepelský ostrov. Rieka rozdeľuje mesto na dve časti. V Budínských vrchoch sa nachádza niekoľko turisticky prístupných jaskýň. Hlavným prírodným bohatstvom mesta sú termálne pramene, vďaka ktorým je Budapešť najväčším kúpeľným mestom sveta.

Vyhľadanie spojenia