Brno

 
 

Dôležité informácie

Zastávky

Brno je počtom obyvateľov najväčšie mesto Moravy a druhé najväčšie Česka. Je historickým hlavným mestom Moravy a pritom významným priemyselným centrom.

Kúpte si výhodne lístok do Brna

Kúpiť
 
 

K najvýznamnejším dominantám mesta patrí hrad Špilberk a Katedrála svätého Petra a Pavla (známa skôr ako Petrov). Druhým zachovaným hradom na území Brna je hrad Veveří týčiaci sa nad brnianskou priehradou.

Brno je dominantným kultúrnym a umeleckým centrom. Najvýznamnejšie inštitúcie sú: Masarykova univerzita, Vysoká škola veterinárnej medicíny, Technická univerzita a Národná Filharmonia. Taktisto je významným administratívnym strediskom, centrom českej justície.

Obchodné centrum Vaňkovka v architektonicky pozoruhodných priestoroch bývalej priemyselnej zóny, pár krokov od vlakového aj autobusového nádražia, ukrýva viac ako 200 obchodov každého druhu a štýlu. Luxusná móda a oblečenie cenovo dostupné, tovar pre mládež aj športovcov.

Miestny tým amerického fotbalu - Brno Alligators - hraje českú najvyššiu súťaž ČLAF, domáce zápasy na stadione TJ Tatran Bohunice. Klub bol založený v roku 1991, převažne študentmi Fakulty strojníckej Vysokej univerzity technickej. Jediným brnenským a juhomoravským účastníkom najvyššej českej volejbalovej mužskej súťaže je klub Volejbal Brno.

Brno sa rozkladá sa na juhu Moravy na sútoku riek Svratka a Svitava. Brnianska priehrada umožní aj lodnú dopravu. K turistickým lákadlám patrí aj začiatok chránenej krajinnej oblasti Moravský kras.

Vyhľadanie spojenia