Paríž

 
 

Dôležité informácie

Zastávky

Paríž je hlavným mestom Francúzska a zároveň i jeho najväčším mestom. Po Londýne predstavuje najľudnatejšiu metropolitnú oblasť Európskej únie. Mesto je jeden z popredných hospodárskych a kultúrnych centrov sveta. Svojim vplyvom na politiku, vzdelanie, zábavu, módu, vedu a umenie sa stalo štvrtou najdôležitejšou metropolou na svete.

Kúpte si výhodne lístok do Paríža

Kúpiť

Hlavným mestom sa Paríž stal v roku 508. Jedným z najveľkolepejších momentov pre Paríž bola korunovácia kráľa Filipa Augusta. Kráľ dal postaviť mocné opevnenie, začal s výstavbou Louvru a v roku 1215 bola založená univerzita Sorbonna. Ľudovít XIV. - kráľ Slnko - sa na zámok vo Versaille nasťahoval spolu so svojím dvorom v roku 1687.

Jednou z najvýznamnejších stavieb Paríža je Chrám Matky Božej (Notre-Dame) z 13. storočia. Prvým rozsiahlym románom Victora Huga sa stal Chrám Matky Božej v Paríži, ktorý zožal obrovský úspech, preto bol čoskoro preložený do ďalších európskych jazykov.

Le Triangle D’Or alebo parížsky zlatý trojuholník je mekkou nakupovania v Paríži, je ohraničená troma hlavnými nákupnými ulicami – Avenue des Champs-Elysées, Avenue George V. a Avenue Montaigne. Posledná menovaná ulica je domovom prestížnych značiek ako Chanel, Dior, Louis Vuiton, Prada či Gucci.

V Paríži sa konali letné olympijské hry dvakrát: v roku 1900 a 1924. Z Paríža štartovali prvé preteky Dakarské rely (staršie Rallye Paris-Dakar) v roku 1979. Paris Saint-Germain FC je francúzsky futbalový klub, ktorý bol založený v roku 1970 v Paríži. PSG je jeden z najznámejších futbalových tímov. Štadiónom klubu je Parc des Princes.

Mesto je postavené v oblúku rieky Seina a je tak rozdelené na dve časti. Leží v centre Parížskej panvy, ktorá je jadrom rozsiahlej Severofrancúzskej nížiny, úrodnej poľnohospodárskej oblasti.

Vyhľadanie spojenia