Miláno

 
 

Miláno je druhé najväčšie mesto a hlavné ekonomické centrum Talianska. Je to hlavné mesto provincie Miláno. Nachádza sa na severe Talianska v oblasti Lombardia. Všetky jeho najväčšie banky a najdôležitejšia burza v Taliansku robia z Milána obrovské ekonomické centrum. Miláno patrí k najbohatším mestám v Európskej únii.

Kúpte si výhodne lístok do Milána

Kúpiť
 
 

V Miláne je viacero pamiatok a turistických atrakcií. Milánsky dóm je druhá najväčšia katedrála na svete a najväčšia zbierka mramorových sôch. Sforzovský hrad postavený Francescom Sforzom je galériou obrazov. V kostole Santa Maria delle Grazie sa nachádza svetoznámy obraz Posledná večera.

V meste možno vidieť umelecké pamiatky, ako sú napríklad Castello Sforzesco, Galériu Viktora Emanuela II., svetovo preslávené operné divadlo La Scala, ktoré má jednu z najväčších javísk na svete dlhé 24m.

Najvhodnejšia oblasť na nakupovanie sa nazýva tzv. Quadrilateral. Sídlia tu také značky ako Armani, Dolce&Gabbana, Exté, Ferragamo, Gucci, Missoni, Prada, Trussardi, Valentino, Versace a Vuitton. V pešej zóne na ulici Via Fiori Chiari je možné navštíviť galérie, občerstviť sa v štýlových kaviarňach.

V Miláne pôsobia dva významné svetové futbalové kluby, AC Miláno a FC Internazionale Miláno. Svoje domáce zápasy hrajú obe kluby na štadióne San Siro, ktorý má kapacitu 85 700 divákov. Miláno hostilo Majstrovstvá sveta vo futbale v rokoch 1934 a 1990 a Majstrovstvá európy v roku 1980.

Miláno sa nachádza na severnej časti Apeninského polostrova, v západnej čast oblasti Lombardia. Mesto leží v nížine, na sever od mesta sa nachádzajú Alpy, hranica so Švajčiarskom a mesto Lugano. Mestom pretekajú len malé rieky (Olona na západe, Lambro na východe a Seveso). V meste je aj systém prepojených kanálov – Naviglio.

Vyhľadanie spojenia