Ženeva

 
 

Krajina: Švajčiarsko
Poloha: 46° 12' 0" s. š. a
6° 9' 0" v. d.
Nadmorská výška: 375 m n. m.
Rozloha: 15,86 km2
Počet obyvateľov: 191 803
Hustota obyvateľov: 12 094/km2
Web: www.ge.ch

 

Ženeva je mesto v južnom Švajčiarsku na juhozápadnom konci Ženevského jazera, kde z neho vyteká rieka Rhôna. Je ohraničené dvomi pohoriami, Alpami a Švajčiarskou Jurou.

Z jazera je možné vidieť vynikajúcu polohu metropoly obklopenú pohoriami. Rieka delí mesto na pravobrežnú (Rive Droit) a ľavobrežnú časť (Rive Gauche). Mestské centrum sa rozkladá na obidvoch brehoch Rhôny, severne od nej sa tiahnu predmestia a hlavná železničná stanica, južne Staré mesto (Vieille Ville).

V Ženevskom prístave nájdete najvyššiu fontánu v Európe, ktorá rýchlosťou 200 km/h strieka vodu do výšky 140 metrov.

Prvé osídľovanie tejto oblasti sa uskutočnilo už v neolitickom období. Pôvodne tu bola keltská osada a už od roku 350 n. l. tu sídlilo biskupstvo. Na začiatku 11. storočia spolu s Burgundskom bola táto oblasť časťou Svätej ríše nemeckej. Ženeva sa stala cisárskym mestom v r. 1032 za vlády cisára Conrada II., neskôr pred dosiahnutím nezávislosti v r. 1530 a poslednýkrát po pripojení k Švajčiarskej konfederácii v r. 1814.

Postavenie Ženevy k náboženskej tolerancii v období reformácie prispelo k jej následnému rozvoju. Po stáročia si toto mesto vyberali náboženskí alebo politickí vyhnanci. Začiatkom 20. storočia tu žil v exile i Lenin.

V dôsledku výnimočného mixu národností, ktorý tvorili v značnej miere intelektuálni imigranti, sa mesto zaradilo k centrám vzdelávania pre deti z lepšie situovaných rodín.

Švajčiarska neutralita prispela k udomácneniu medzinárodných organizácií v Ženeve (v súčasnosti v nej sídli vyše 200 spoločenstiev). Tým vzrástol počet zahraničnej komunity v meste na jednu tretinu.

Prvým impulzom bolo zriadenie sídla Ligy Národov (predchodcu Spojených Národov) v r. 1919. Spojené Národy sa síce v roku 1945 presťahovali do New Yorku, v Ženeve však ostal European Office, ktorý je druhou najväčšou budovou na kontinente (po Versailleskom paláci). Ďalšou významnou organizáciou je Medzinárodný výbor Červeného kríža (založený Švajčiarom Henri Dunantom v r. 1864) a Svetová zdravotná organizácia (World Health Organisation).

Ženeva je hlavným centrom bankovníctva, hrá významnú úlohu pri výrobe hodiniek, vedeckých nástrojov, rozvinuté je klenotníctvo a gastronómia. Tieto aspekty prispeli k tomu, že život v meste je spojený s vysokými nákladmi.

Návštevníkom ponúka na prehliadku Staré mesto a niektoré múzeá, pričom mestské centrum je možné preskúmať peši. Metropola je čistá a má excelentný dopravný systém.

Ženeva sa teší miernej centrálnej európskej klíme s relatívne nízkymi zrážkami. Bohatá komunita medzinárodných úradníkov vyžaduje zásobovanie kvalitnými službami v top hoteloch a zábavných podnikoch.

Mesto je korunované mnohými múzeami, má bohatý kultúrny kalendár a je ideálnym východzím bodom pre návštevu švajčiarskych a francúzskych Álp. Jazero Ženeva je obkolesené centrom mesta, ktoré ďalej delí rieka Rýn. Väčšinu pamiatok nájdete na juhu rovnako, ako rôzne múzeá - Múzeum Červeného kríža a Červeného polmesiaca, Múzeum hodín či Múzeum umenia a dejín. Starú časť mesta nazývajú "Vieille Ville". Štvrť Carouge si dodnes zachovala ráz kedysi samostatného mesta.

Najlepším obdobím pre návštevu je jún až september. Nenechajte si ujsť návštevu niektorého z festivalov a sviatkov Ženevy nazývaných "Fetes de Geneve", ktoré sa konajú v auguste a sú sprevádzané koncertami pod šírym nebom s ohňostrojmi. Mestu dominuje impozantná katedrála St. Pierre v románskom a gotickom slohu (9. až rané 13. storočie) a svetovo najväčšia fontána Jet d´Eau s výškou 140 m.

Vyhľadanie spojenia