Rotterdam

 
 

Krajina: HolandskoPoloha: 51° 55' 51" s. š. a
04° 28' 45" v. d.
Rozloha: 319 km2
Počet obyvateľov: 617 347
Hustota obyvateľov: 2 850/km2
Web: www.rotterdam.nl

 

Rotterdam je druhým najväčším holandským mestom (po Amsterdame) a najväčším európskym prístavom, ktorý bol donedávna najvyťaženejší na svete. Jedine prístav v Šanghaji ho predstihuje v oblasti objemu vykládky kontajnerov a počte lodí prepravujúcich olej. Rotterdam je domovským prístavom 500 námorných liniek a udržuje kontakt s 1 000 prístavmi. Je najdôležitejším európskym prístavom pre naftu a chemické výrobky, kontajnerovú prepravu, železnú rudu, uhlie a potraviny. Všetky veľké plavebné lodné spoločnosti majú v Rotterdame svoje zastúpenie.

Mesto sa rozkladá na brehoch rieky Nieuwe Maas (Nový Meuse), jeho delta je formovaná Rýnom a riekou Meuse. Názov Rotterdam je odvodený od priehrady na malej rieke, ktorá sa zo severu, priamo v srdci mesta, vlieva do Nieuwe Maas. 

Mestské práva boli Rotterdamu udelené Willemom IV. Holandským v roku 1340. Mesto zaznamenalo najväčší rast po dobudovaní Nieuwe Waterweg v roku 1872. V roku 1940 bol Rotterdam bombardovaný nemeckou Luftwaffe, mestské centrum bolo takmer kompletne zničené a tak sa zo starého mesta zachovali dodnes len malé časti.

Krásny panoramatický výhľad na celý Rotterdam ponúka vyhliadková veža Euromast & Space Tower v tvare lodného sťažňa, ktorá je vysoká 185 metrov. Vrchol veže je najvyšším miestom Holandska.
Žiadny turista, ktorý navštívi Rotterdam, by si rozhodne nemal nechať ujsť prehliadku samotného prístavu zblízka. Vybrať si môžete medzi viacerými vyhliadkovými trasami, po súši alebo po vode. Jedna z vyhliadkových trás je dlhá viac než sto kilometrov a zoznámite sa na nej so všetkými zákutiami masívneho prístavu: uvidíte prístavné hrádze a skladiská, futuristické silá na obilie, množstvo prístavnej techniky, ropné rafinérie i elektrárne. Okrem množstva vodných ciest a dokov uvidíte aj inú tvár prístavu: malebné mestečko plné záhrad vybudované pre prístavných robotníkov či prímorskú pláž.

Turisticky atraktívny je i moderný Erasmosov most spájajúci severný a južný Rotterdam.

Táto metropola má vynikajúcu reputáciu v oblasti architektúry a vzdelávania. Berlage Institute je vybavený pokrokovými laboratóriami špecializovanými na architektúru a NAI (Netherlands Architecture Institute) je otvorený pre verejnosť, konajú sa v ňom vynikajúce exhibície o architektúre a urbanistickom plánovaní.

Rotterdam sa architektonickou úrovňou mrakodrapov vyrovná takým mestám, ako je Frankfurt, Varšava či Paríž. Mnohé projekty siahajúce do obrovských výšok sú dnes vo výstavbe. Rotterdam je taktiež známy svojimi Kubuswoningen – kockovými domami, ktoré staval architekt Piet Blom v r. 1984.

Erasmus University sa zameriava na výskum a vzdelávanie v oblasti manažmentu a ekonomiky, je situovaná vo východnej časti mesta obklopená nadnárodnými firmami.

V Rotterdame sa nachádza mnoho múzeí, medzi najvýznamnejšie sa radia Boijmans-van Beuningen s unikátnou kolekciou malieb a sôch z rôznych období od 14. storočia až po súčasnosť, Historcké múzeum, Volkenkundig Museum (zamerané na kultúru), KunstHal, Maritiem Museum a Brandweermuseum. Vyhľadávané je i Historické múzeum, Daňové múzeum, Dubbelde a Palmboom. V Leuvehane si môžete pozrieť námorné múzeum Princa Hendrika s množstvom lodí, člnov, prístavnými žeriavmi a námornými archeologickými artefaktmi.

Vyhľadanie spojenia