Rotterdam

 
 

Dôležité informácie

Eurolines PASS

Zastávky

Rotterdam je druhým najväčším holandským mestom (po Amsterdame) a najväčším európskym prístavom, ktorý bol donedávna najvyťaženejší na svete. Je najdôležitejším európskym prístavom pre naftu a chemické výrobky, kontajnerovú prepravu, železnú rudu, uhlie a potraviny. Všetky veľké plavebné lodné spoločnosti majú v Rotterdame svoje zastúpenie.

Kúpte si výhodne lístok do Rotterdamu

Kúpiť
 
 

Názov Rotterdam je odvodený od priehrady na malej rieke, ktorá sa zo severu, priamo v srdci mesta, vlieva do Nieuwe Maas. Mestské práva boli Rotterdamu udelené Willemom IV. Holandským v roku 1340. Mesto zaznamenalo najväčší rast po dobudovaní Nieuwe Waterweg v roku 1872. V roku 1940 bol Rotterdam bombardovaný nemeckou Luftwaffe.

Turisticky atraktívny je i moderný Erasmosov most spájajúci severný a južný Rotterdam. Krásny panoramatický výhľad na celý Rotterdam ponúka vyhliadková veža Euromast & Space Tower v tvare lodného sťažňa, ktorá je vysoká 185 metrov (aj najvyššie miesto Holandska).

Najznámejšie obchodné ulice v Rotterdame sú Lijnbaan (prvá ulica v Holandsku určená len pre chodcov, otvorená bola v r. 1953), Hoogstraat, Coolsingel a Weena, ktorá vedie od Hlavného nádražia k námestiu Hofplein.

V meste sídlia tri futbalové kluby, ktoré hrajú v najvyššej súťaži Eredivisie: Feyenoord, Sparta a Excelsior. Feynoord, založený v roku 1908 získal počas svojej histórie 14 titulov v lige. Svoje domáce zápasy hrá na štadióne Feijenoord v južnej časti mesta.

Mesto sa rozkladá na brehoch rieky Nieuwe Maas (Nový Meuse), jeho delta je formovaná Rýnom a riekou Meuse.

Vyhľadanie spojenia