Londýn

 
 

Londýn je hlavné a najväčšie mesto Anglicka a Spojeného kráľovstva. Je to tiež najväčšie mesto a metropolitná zóna v Európe. Londýn je spoločne s mestami New York, Tokio a Paríž označovaný ako jedno zo štyroch najdôležitejších miest sveta. Londýn patrí k najviac navštevovaným mestám na svete.

Kúpte si výhodne lístok do Londýna

Kúpiť

Turistické atrakcie sa nachádzajú najmä v centrálnom Londýne. Patrí medzi ne historické City, West End, Westminster s Westminsterským opátstvom, Buckinghamský palác, Clarence House atď. Ďalej je tu Vedecké múzeum, most London Bridge a ďalšie zaujímavosti, ktorých počet sa zdá byť takmer nekonečný.

Londýn je domovom mnohých inštitúcií s medzinárodnou pôsobnosťou - jednou zo svetových megauniverzít je University of London, ako aj nadnárodných spoločností a organizácií. Nachádza sa v ňom veľa dôležitých inštitúcií a kultúrnych ustanovizní, vrátane celosvetovo známych divadiel, múzeí, koncertných siení, palácov a ďalších.

Ak chceme navštíviť všetky hlavné obchody (ako Zara, Gap, H&M, Esprit, Next, French Connection, Top shop) jeden deň, tak bude našim cieľom nákupná časť Oxford street a Regent street. Obchodné domy ponúkajú všetko – jedlo, oblečenie, nábytok, knihy, napr.: Debenhams, Fortnum & Mason, Harrods, House of Fraser, Selfridges.

Londýn je miestom konania jedného z najväčších maratónov a masovou účasťou, Londýnskeho maratónu. Mesto je prvým, kde sa uskutočnili letné olympijské hry po tretíkrát (1908, 1948, 2012). Najnavštevovanejším športom v Londýne je futbal a sídli tu veľká dvojica popredných futbalových klubov: Arsenal a Chelsea.

Londýn leží na juhovýchode krajiny pri ústí rieky Temža. Je to prílivová rieka a kvôli tomu Londýn bol a stále je ohrozovaný záplavami. Ako ochrana pred možnými záplavami boli vybudované bariéry na Temži vo Woolwichi.

Vyhľadanie spojenia