Karlsruhe

 
 

Krajina: Spolková republika Nemecko
Poloha: 49° 00' 49" s. š. a
8° 24' 15" v. d.
Nadmorská výška: 115 m n. m.
Rozloha: 173,46 km2
Počet obyvateľov: 294 761
Hustota obyvateľov: 1 699/km2
Web: www.karlsruhe.de

 

Mesto dostalo názov po markgrófovi Karlovi Wilhelmovi z Baden-Durlach, ktorý založil toto mesto v roku 1715 po spore s občanmi jeho predošlého hlavného mesta, Durlachu. Vznik a založenie mesta je úzko späté s výstavbou paláca. Karlsruhe sa stalo hlavným mestom Baden-Durlachu a bolo ním až do roku 1771, následne sa hlavným mestom stal Baden a bol ním až do roku 1945. Budova "Ständehaus" postavená v roku 1822 bola prvou parlamentnou budovou v nemeckom štáte. Následkom demokratickej revolúcie tu bola zvolená republikánska vláda. 

Plán výstavby mesta počítal s vežou paláca (Schloss) v strede mesta a 32 ulicami vychádzajúcimi zo stredu ako špice výpletu kolesa či vlnky rozkladajúceho sa vejára; odtiaľ aj pochádza prezývka mesta v nemčine, Fächerstadt, čo v preklade znamená "vejárové mesto". Takmer všetky tieto ulice sa zachovali až dodnes. 

Centrum mesta bolo najstaršou časťou mesta a leží na juh od paláca v kvadrante vymedzenom deviatimi ulicami. Ústredná časť paláca sa tiahne na východ a západ a nachádzajú sa v nej ešte dve krídla paláca, každé o sklone 45° k stredu tak, aby ukazovali na juhovýchod a juhozápad (t. j. súbežne s ulicami kvadrantu vymedzujúceho centrum mesta).

Trhovisko je na ulici smerujúcej na juh od paláca k Ettlingenu. Trhovisko má radnicu (Rathaus) na západ, hlavný protestantský kostol (Evangelische Stadtkirche) na východ a hrobku markgrófa Karla Wilhelma nachádzajúcu sa v pyramíde v strede. Architekt Friedrich Weinbrenner navrhol mnohé z najvýznamnejších budov. Preto je Karlsruhe jedným z len troch veľkých nemeckých miest, v ktorých možno ešte stále nájsť stavebné útvary v neoklasicistickom štýle. Veľká časť mestského centra vrátane paláca Schloss bola zrovnaná so zemou po nepriateľskom bombardovaní počas druhej svetovej vojny, ale následne bola po vojne rýchlo zrekonštruovaná a obnovená.

Oblasť na sever od paláca predstavovala a stále predstavuje park a les. Na východ od paláca sa pôvodne nachádzali záhrady a rozsiahlejšie lesy, z ktorých sa niektoré zachovali, avšak odvtedy tam postavili univerzitu, štadión Wildparkstadion a obytné štvrte. Západná časť od paláca je v súčasnosti zväčša obytná.

Vyhľadanie spojenia