Drážďany

 
 

Krajina:  Nemecko
Poloha:  51° 2' s. š. 13° 44' v. d.
Nadmorská výška: 113 m n. m.
Rozloha:  328,3 km²
Počet obyvateľov:  506 337
Hustota obyvateľov:  1 542 obyv./km²
Web:  www.dresden.de

 

Drážďany sú hlavným a súčasne aj najväčším mestom Saska (Slobodný štát Sasko). Mesto leží pri rieke Labe. Z pôvodne rybárskej dediny potom, čo jej počet obyvateľov prekročil okolo  roku 1852 hranicu 100.000, sa stali Drážďany veľkomestom, mesto sa nazýva aj ako „Labská Florencia“. Drážďany boli počas druhej svetovej vojny takmer celkom zruinované leteckým bombardovaním, a v roku 2002 boli postihnuté povodňou tisícročia.

V Drážďanoch sa nachádza Saská štátna opera Semperoper. Je to novorenesančná stavba, ktorá je významná svojou akustikou a kvalitným repertoárom, a ktorá sa preslávila hlavne tým, že svetoznáme opery Richarda Wagnera Rienzi, Der fliegende Holländer a Tannhäuser tu zažili svoju svetovú premiéru.


Baroková katedrála Hofkirche, ktorá je najväčším kostolom v Sasku, sa nachádza vedľa klenotnice Grünes Gewölbe, ktorá je mimochodom najväčšou a najstaršou klenotnicou Európy, kde sú umiestnené umelecké diela saského kráľa Augustusa Silného, ako aj diela drážďanských šperkárov a klenotníkov.

Barokový palác Zwinger s galériou výtvarného umenia bol postavený v 17. storočí, a dnes sa pokladá za najznámejšie miesto Drážďan. Nájdeme tu rôzne zbierky, napríklad najväčšiu a najvýznamnejšiu zbierku porcelánu na svete, jednu z najvýznamnejších zbierok obrazov "starých majstrov", Rafaela, Holneina, Cranacha a vzácnu zbierku strelných a kosných zbraní a brnení.

Drážďany je mesto, v ktorom si popri odpočívaní môžete nájsť čas na vychutnávanie sladkého života a elegancie, vďaka jedinečným výstavám o minulosti.

Vyhľadanie spojenia