Brusel

 
 

Brusel, hlavné mesto Belgicka je niekedy titulované aj ako hlavné mesto Európy, pretože tu sídli Európska komisia. Rovnako ako všetky obce Bruselského regiónu je aj Brusel oficiálne dvojjazyčný, úradnými jazykmi sú francúzština a holandčina. Brusel je najdôležitejším železničným uzlom Belgicka.

Kúpte si výhodne lístok do Bruselu

Kúpiť
 
 

Námestie Grand´ Place patrí k najkrajším námestiam Európy. Najstaršou stavbou je gotická Radnica. Druhou známou stavbou je Kráľovský palác. Triumfálny oblúk stojí v parku Cinquantenaire od r. 1904. Jeho cieľom je pripomenúť vznik belgického štátu. Gotická stavba Katedrála sv. Michala je dominantou starého mesta, pochádza z 13. storočia.

Belgičania sú veľmi naklonení výtvarnému umeniu, pretože tradície siahajú do dávnej minulosti. Diela najvýznamnejších flámskych majstrov sú dostupné v Kráľovskom múzeu umenia. Mnoho slávnych rukopisov nájdeme v zbierke Kráľovskej knižnice Alberta I.

Z pohľadu nákupu oblečení je prvý krok Rue Neuve, tzv. Nová ulica, kde je nákupný centrum City 2 a plno obchodov. Pasáž s elegantnými obchodmi ponúka netradičné nákupné možnosti. Táto obchodná pasáž bola postavená v roku 1847 a patrí medzi jednu z prvých pasáží v Európe.

Mesto je významné pre medzinárodný maraton, na ktorom sa každoročne zúčastnia bežci zo 40 krajín.

Mestom prechádza rieka Senne, ktorá spája Brusel so Severným morom.

Vyhľadanie spojenia