Brno

 

Krajina:  Česká republika
Poloha:  49°  12' s. š.  16° 34' v. d.
Nadmorská výška: 190 - 425 m n.m.
Rozloha:  230 km2
Počet obyvateľov:  370 592
Hustota obyvateľov:  1612/km2
Web:  www.brno.cz

 

Brno, druhé najväčšie mesto Českej republiky a centrum Moravy sa rozprestiera na okraji Moravskej brány, kade po storočiach viedli cesty spojujúce severné a južné európske civilizácie.  Prvá písomná zmienka o meste Brno sa našlo v Kosmovej kronike z roku 1091. V roku 1243 Václav I. zakladá mesto udelením kráľovských privilégií, v roku 1325 Brno dostalo právo slobodne prijímať nových mešťanov, vďaka čomu malo mesto v roku 1389 už 999 domov, v ktorých žilo asi 8 400 obyvateľov. 


Mesto je domovom viacerých kultúrnych pamiatok, ako hrad a pevnosť Špilberk, Katedrála svätého Petra a Pavla, Chrám Jána Amose Komenského známy aj ako Červený kostol, a mnoho ďalších.


Hrad bol postavený v 13. storočí na vrchole kopca s rovnakým názvom. Stredoveké jadro bolo neskôr viackrát prestavované hlavne kvôli tomu, že pôvodné sídlo striedalo často majiteľa. V 18. storočí bol Špilberk známym a tiež obávaným vezením. Od roku 1961  Špilberk slúži ako múzeum, v ktorom sa konajú rôzne výstavy.


Katedrála svätého Petra a Pavla sa nachádza v miestach predpokladaného pôvodného brnenského hradu. V 13. storočí po zániku hradu bola samostatná románska bazilika prestavaná na gotický chrám, ktorý bol v 15. a 16. storočí upravovaný, a v 18. storočí barokizovaný. Súčasný, novogotický vzhľad má od prelomu 19. a 20. storočia, od roku 1777 je sídlom brnenského biskupstva.

To, že Brno je kultúrne založené, nasvedčuje aj „boj“ o vznik Národného divadla Brno. Napriek tomu, že panoval obecný názor, že osudom Brna je, aby malo po Prahe druhé české divadlo, boli podmienky na jeho zriadenie komplikovanejšie, ako v iných mestách. V poslednej tretine 19. storočia tu bolo podporované nemecky hrajúce divadlo, a české divadlo nielenže potrebovalo povolenie na prevádzkovanie hier od rakúsko-uhorských úradov, ale si muselo financie potrebné k vlastnej existencii získať svojpomocne.Budova bola viackrát prestavaná a od roku 2008 má názov Národní divadlo Brno, příspěvková organizace.

Brno je krásne mesto v malebnom kraji, ktoré stojí za návštevu.

Vyhľadanie spojenia