Berlín

 
 

Dôležité informácie

Zastávky

Berlín je krajina vo forme mestského štátu a hlavné mesto Nemecka. Po zjednotení Nemecka a východnej a západnej časti mesta, patrí k najväčším mestám v Európe. Je druhé najľudnatejšie mesto a ôsme čo sa týka mestského územia v rámci Európskej únie.

Kúpte si výhodne lístok do Berlína

Kúpiť
 
 

Berlín vznikol na začiatku 13.storočia ako obchodné mesto, od roku 1307 bol členom zväzu Hanza. Mesto bol viackrát hlavným mestom nemeckých štátov (Pruského kráľovstva , Nemeckého cisárstva, Weimarskej republiky a Tretej ríše). Po páde Berlínskeho múru roku 1989 sa začala nová kapitola mesta.

Brandenburská brána je významnejším symbolom Berlína. Z náboženských stavieb je známy hlavne evanjelický chrám Berlínsky dóm a rímskokatolícka Katedrála svätej Hedvigy v Berlíne. Mesto má tri opery (Staatsoper, Deutsche Oper, Komische Oper), svetoznámy je Berlínsky filmový festival, Karnevál kultúr a Berlínska filharmonia.

KaDeWe je druhým najväčším obchodným domom v Európe, v severozápadnom časti Schönebergu. Galerie Lafayette sa nachádza v známej nákupnej zóne ulici Friedrichstrassea. Hauptbahnhof je významnou dopravnou křižovatkou medzinárodnej a mestskej dopravy, ale i obrovským nákupným centrom.

V Berlíne je aktívnych množstvo športových združení, niektoré z nich sú aj profesionálne. Každoročný Berlínsky maratón je jedna z najväčších športových udalostí. Mesto zorganizovalo v roku 1936 letné olympijské hry, na ktorých sa zúčastnilo 3961 športovcov , 49 národov.

Mestom preteká rieka Spréva. Okrem mnohých parkov a podobných zelených plôch sa na území mesta nachádzajú aj lesné porasty. Najvyšší bod tvorí Teufelsberg, 115 m n. m. (ide o umelý násyp, vznikol zo zvyškov stavebného materiálu vybombardovaných domov).

Vyhľadanie spojenia