Amsterdam

 
 

Amsterdam je hlavné mesto Holandska a v súčasnosti je aj najväčším holandským mestom a je jeho finančným i kultúrnym centrom. Napriek tomu, že je hlavným mestom; centrálna vláda, parlament i holandský monarcha sídlia v Haagu.

Kúpte si výhodne lístok do Amsterdamu

Kúpiť
 
 

Mesto bolo založené koncom 12. storočia ako malá rybárska dedinka na brehoch rieky Amstel. Amsterdam má jedno z najväčších historických mestských centier v Európe pochádzajúce zo 17. storočia, z obdobia holandského „Zlatého veku“. V tejto dobe bol postavený systém sústredných polkruhových kanálov (holandsky „gracht“).

Najvýznamnejšie múzeum v meste je Rijksmuseum z roku 1885, je to holandské národné múzeum. Známe je aj múzeum Vincenta van Gogh-a, v ktorom je vystavených viac ako 200 jeho obrazov a taktiež aj obrazy jeho súčasníkov.

Hlavné nákupné zóny sú na ulici Leidsestraat medzi námestím Ledseplein a Spui, a ulicou Kalverstraat a Nieuwendijk, vedúce od veže Munt cez námestie Dam k najbližšej Centrálnej stanici. Pri Munt veži sú 2 veľké obchody (V&D a Hema) a na námestí Dam tiež (Bijenkorf and Magna Plaza).

Amsterdam je domovským mestom futbalového tímu Ajax Amsterdam, ktorý hrá holandskú prvú ligu, ktorej je niekoľkonásobným víťazom. V roku 1928 sa v Amsterdame konali deviate hry letnej olympiády.

Pätinu územia mesta tvoria zálivy, doky, kanály, rieky a vodné plochy. V Amsterdame, podobne ako v celom Holandsku, prevláda oceánske podnebie, ktoré je príznačné pre krajiny západnej a severnej Európy.

Vyhľadanie spojenia